بررسی انواع خمیردندان‌ها

خمیر دندان ها


۱.تاریخچه خمیر دندان


۲.چرا باید از خمیر دندان استفاده کنیم؟

اکثر خمیر دندان ها مواد فعال و غیر فعال دارند. مواد تشکیل دهنده فعال به مبارزه با حفره ها و به کاهش بیماری های لثه کمک  می کنند. مواد تشکیل دهنده غیر فعال در طعم و بافت آن موثرند و ممکن است نقش مهمی در حفاظت از دندان های شما از بیماری ها را نداشته باشند، اما بدون آنها، بافت این ماده پر کاربرد یکدست نیست.


۳.مواد استفاده شده در خمیر دندان ها

فلوراید

فلوراید ماده معدنی است که باعث تقویت مینای دندان می شود، باعث می شود که آنها کمتر مبتلا به مواد غذایی و نوشیدنی های اسیدی شوند.

ساینده ها

 ساینده ها از لحاظ فنی به عنوان یک ماده غیرفعال در نظر گرفته می شوند. مواد تشکیل دهنده ای هستند که در واقع  باعث حذف مواد غذایی و لکه ها از روی دندان می شوند. هدف از مواد ساینده در خمیر دندان این است که سطح دندان ها خراشیده نشود و مینای دندان آسیب نبیند.فلوراید و ساینده به شما در تمیز کردن و محافظت از دندان هایتان کمک می کنند.

طعم دهنده ها

طعم دهنده های خمیر دندان معمولا از عوامل شیرین کننده مانند ساخارین یا سوربیتول درست شده اند.  سوربیتول یک الکل قند است که از کربوهیدرات های گیاهی تشکیل شده است که از طریق فرایند شیمیایی تجزیه می شوند. اگر چه این ترکیبات به خمیر دندان طعم شیرین می دهند، اما به معنی وجود قند نیست، بنابراین باعث نابودی دندان نمی شود.

مواد کف کننده

مواد کف کننده با تولید کف و حباب این حس را به افراد می دهند که دندان هایشان بهتر تمیز می شود. ماده کف کننده اصلی در خمیردندان، ماده ای به نام سدیم لوریل سولفات است. تعدادی از محققان بر این باورند که سدیم لوریل سولفات باعث ایجاد آفت های دهانی می شود.

مطالعه بیشتر:   معرفی خواص درمانی نمک اپسوم

مواد نگهدارنده

نگهدارنده ها به این منظور به خمیردندان اضافه می شوند که از رشد باکتری ها و خراب شدن آن جلوگیری کنند. در غیر اینصورت باید همیشه آن ها را در یخچال نگهداری می کردیم که قطعاً بسیار سخت بود، مخصوصاً برای کسانی که دندان های حساسی نسبت به سرما دارند. امروزه به لطف نگهدارنده ها می توان این ماده را چندین ماه در دمای اتاق نگهداری کرد.

رنگ ها

خمیردندان های طبیعی ظاهری بسیار بدرنگ دارند که با اضافه کردن رنگ می توان این مشکل را در موارد صنعتی و امروزی حل کرد.

غلیظ کننده ها

در مواردی که خمیردندان بسیار رقیق باشد، تولیدکننده ها می توانند موادی را برای افزایش غلظت به آن اضافه کنند. کاراگینان و صمغ زانتان رایج ترین مواد تشکیل دهنده برای غلیظ کردن آن هستند.

هگزا متا فسفات سدیم

ثابت شده است که پلیمر موجود در خمیر دندان Oral-B Pro-Expert ، سدیم هگزامتافسفات ، با کاهش رنگ  خارجی و سفید کردن دندان به لبخند زیباتر مهم کمک می کند.

زانتان گام

زانتان گام ماده ی دیگری است که در ترکیبات خمیر دندان استفاده میشود.

سوربیتول

 سوربیتول ماده ای است که مانع از دست دادن آب در خمیر دندان می شود وباعث می شود که صاف و یکدست باشد.

از آنجا که باکتری های دهانی قادر به متابولیسم سوربیتول نیستند، به اسیدهای ایجاد کننده حفره تبدیل نمی شوند و بنابراین  از دندان ها محافظت می شود و به خشکی دهان کمک می کند.

سوربیتول به عنوان یک غلظت دهنده برای جلوگیری از خشک شدن خمیر دندان هنگام باز شدن یا در معرض هوا استفاده می شود.

مطالعه بیشتر:   آشنایی با خواص سوربیتول در درمان جوش و لاغری

شرکت پارسیان شیمی نگین طهران تامین کننده و فروش سوربیتول


۵.مقدار استفاده از خمیر دندان ها

بهتر است میزان خمیردندان به اندازه یک نخود باشد. می توانید از قسمت عرضی برس مسواک برای اندازه گیری میزان مناسب استفاده کنید.


۶.خمیر دندان مناسب کودکان 

در کودکان زیر ۲ سال بهتر است از خمیر دندان استفاده نشود. در کودکان ۲ تا ۳ سال به اندازه یک دانه برنج استفاده شود. برای کودکان بالای ۳ سال، بهتر است از خمیردندان مخصوص کودکان به اندازه یک نخود کوچک استفاده کرد که میزان فلوراید کمتری نسبت به بالغین دارد.


۷.بهترین خمیردندان های ایرانی

خمیر دندان Colgate

. کُلگیت (Colgate)

خمیر دندان sensodyne

. سنوسداین (Sensodyne)

خمیر دندان oral-B

. اورال-بی (Oral-B)

خمیر دندان Crest

. کرست (Crest)


۸.مشورت با پزشک

مراجعه به دندان‌پزشک و معاینات چندماه‌یک‌بار، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در طول سال انجام بدهید. نگذارید دندان‌ها عفونت کنند و بپوسند و بعد به پزشک مراجعه کنید. با رفتن به مطب دندان‌پزشک، از اوضاع دهان، دندان و لثه‌ها باخبر می‌شوید. دندان‌ پزشک با توجه به نوع نیازتان به شما می‌گوید که باید خمیر دندان سفیدکننده، مخصوص دندان‌های حساس یا … تهیه کنید.


۹.معیار انتخاب خمیر دندان

اگر به دنبال خرید بهترین خمیر دندان هستید باید به سراغ گزینه‌هایی بروید که حاوی فلوراید هستند و مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند. البته خوب بودن یک خمیر دندان به عوامل متعددی بستگی دارد که جنس دندان و شرایط دهان و لثه‌تان، آنها را مشخص می‌کند اما اگر قرار باشد، یک ویژگی کلی و عمومی در نظر بگیریم، آن ویژگی، داشتنِ فلوراید است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
×

 

پشتیبانی در واتساپ!

برای استعلام قیمت و خرید در واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟