صابون

انواع صابون و روش ساخت آن‌ها

تاریخچه

در قرن هفتم،صنعت صابون سازی در ایتالیا و اسپانیا برای نخستین بار آغاز شد.آن زمان برای ساخت صابون،از چربی بز و خاکستر درخت راش استفاده می‌شد.با گذشت زمان،استفاده از صابون در شستشو،فراگیر تر شد.انگلیسی‌ها از قرن ۱۲ میلادی،شروع به ساخت صابون کردند.استفاده از صابون در انگلیس،در زمان سلطنت ملکه الیزابت اول،به بالاترین حد خود رسید.

بعدها،وقتی مفهوم استحمام و بهداشت به طور کامل متداول شد،صابون‌های زیبایی نیز به گرمی مورد استقبال قرار گرفت.امروزه ما نمی‌توانیم هیچ گونه نظافتی را،اعم از نظافت شخصی یا نظافت خانه،بدون وجود صابون تصور کنیم.

صابون چیست؟

صابون یک عامل پاک کننده است که از یک یا چند نمک یا اسیدچرب تشکیل شده است و به عنوان جزئی از خانواده شوینده‌ها شناخته می شود.این شوینده از انحلال انواع چربی و روغن در ترکیبات قلیایی (بازی) تولید می‌شود.در واقع مواد سازنده صابون عبارتند از:

۱-چربی یا روغن (گیاهی،حیوانی و ..)

۲-ترکیبات قلیایی (سدیم هیدروکسید،پتاسیم هیدروکسید)

۳-افزودنی‌های مورد نیاز

مواد اولیه اساسی صابون‌ها

  • آب قلیایی (Lye): واکنشی بین آب قلیایی و روغن صورت می‌گیرد و باعث تولید صابون می‌شود. دو نوع ماده شیری که در صابون سازی استفاده می‌شود، هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم است؛ که طی فرآیند صابون سازی، کل شیره‌ها مصرف می‌شوند.
  • آب: قسمت مهمی از دستور العمل ساخت صابون را تشکیل می‌دهد. قبل از مخلوط شدن آب غلیایی با روغن، محلول مورد نظر با آب مخلوط می‌شود.
  • رایحه: بیشتر صابون‌های موجود امروزه معطر هستند. بنابراین، یک ماده معطر در تهیه صابون‌ها استفاده می‎شود. معمولا از روغن‌های معطر یا روغن‌های اساسی گیاهی برای افزودن رایحه به صابون استفاده می‌شود.
  • رنگ‌ها نیز یک جزء اساسی و مهم در ساخت صابون‌ها هستند. صابون‌های رنگی، از نظر بصری جذابیت بیشتری دارند و به همین دلیل است که رنگ‌ها و رنگدانه‌های مورد تایید FDA به صابون‌ها اضافه می‌شوند.
  • مواد نگهدارنده: صابون‌های طبیعی که از روغن، شیر و آب ساخته شده اند، به مواد نگهدارنده احتیاج ندارند، اما مواد نگهدارنده اغلب به صابون‌های مایع اضافه می‌شوند.

انواع صابون بر اساس کاربرد

صابون‌ها‌ی دارویی

صابون‌های دارویی، حاوی مواد مخصوص هستند که برای درمان یک یا چند مشکل پوستی در نظر گرفته شده‌اند. انواع مشکلات پوستی را مانند آکنه،جوش های سرسیاه،جوش، راش،مسدود شدن منافذ پوست و عفونت های قارچی و باکتریایی را می‌توان با صابون‌ها درمان کرد.مواد تشکیل دهنده صابون‌های دارویی بسته به عملکردشان،متفاوت است.انواع مختلفی از صابون‌های دارویی وجود دارد که برای بهبود مشکلات پوستی تهیه شده‌اند.

صابون‌ها‌ی حمام و توالت

هرچه چربی صابون بیشتر باشد،خاصیت تمیز کنندگی صابون نیز بیشتر است.چربی بالا،بدین معناست که صابون،اثر مرطوب کنندگی بالاتری خواهد داشت.صابون حمام، TFM کمتری دارد.از نظر نظافت،از صابون‌های توالت در سطح پایین تری قرار دارند.به طور کلی صابون‌های حمام را می توان صابون های سطح پایین دانست؛زیرا مقدار TFM آنها در مقایسه با صابون‌های توالت نسبتاً کم است.

مطالعه بیشتر:   آشنایی با انواع کودهای شیمیایی

صابون‌های زیبایی

همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، صابون‌های زیبایی، محصولات پاک کننده ای هستند که برای پاک کردن صورت استفاده می‌شوند. آنها متناسب با انواع مختلف پوست و شرایط پوستی موجود، انواع مختلفی دارند؛ پس باید صابونی متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید. صابون های زیبایی، برای کاهش آکنه و لکه های پوستی و افزایش نرمی پوست صورت، بسیار مناسب اند و پوست شما را مرطوب و آبرسانی می‌کنند.

صابون‌های ظرفشویی

صابون ظرفشویی، مواد شوینده ظرف یا مایع ظرفشویی، نوع خاصی از صابون است که برای تمیز کردن ظروف استفاده می‌شود. اکثر صابون‌های ظرف شویی، دارای مواد شیمیایی قوی هستند که نباید با پوست تماس پیدا کنند. آنچه این صابون‌ها را، از صابون های معمولی و جدا می کند، وجود مقدار بسیار زیادی ماده فعال کننده سطح است. صابون‌های ظرفشویی برای تمیز کردن لکه های ظروف و ازبین بردن روغن و چربی، بسیار مناسب اند.

این صابون ها، کف زیادی تولید می کنند. بعضی از آن‌ها حاوی مواد کنسانتره هستند که نیاز به رقیق شدن در آب دارند، و برخی دیگر، خود بصورت رقیق شده اند. بیشتر صابون های ظرفشویی، حاوی موادی مانند لیمو و نعناع هستند که پس از شستن ظرف ها، عطر و بویی تازه برجای می گذارند. روغن و کثیفی روی ظروف، با این صابون ها و آب گرم، بهتر تمیز می‌شوند.

صابون‌های شفاف

بر خلاف صابون‌های معمولی،این صابون‌ها کاملا شفاف و واضح هستند.به جای مخلوط کردن مواد صابون در آب،آن‌ها را در یک محلول گرم الکل مخلوط می‌کنند.ذراتی که در الکل حل نشده باقی مانده، فیلتر شده و صابونی شفاف تشکیل می‌شود.هنگام تشکیل صابون‌های شفاف،فیلتراسیون ذرات حل نشده،باید با احتیاط زیاد انجام شود؛زیرا بر خلاف صابون‌های معمولی،این ذرات را نمی‌توان در یک توده مات پنهان کرد.

الکل از طریق فرآیند تقطیر،از مخلوط جدا می‌شود،تا زمانی که بقایای باقی مانده،تشکیل یک توده جامد را دهند.صابون‌های شفاف بسیار سخت هستند و به سختی کف می‌کنند.صابون‌های شفاف،به اندازه صابون‌های دیگر مرطوب کننده نیستند،اما برای پوست چرب و آکنه بسیار مفید‌اند؛زیرا الکل موجود در صابون،در طول فرآیند،صابون را خنثی می‌کند.این صابون‌ها لغزنده هستند و می توانند به چندین شکل تراشیده شوند.

صابون شفاف
صابون شفاف

صابون‌ها‌ی گلیسرین

صابون‌های گلیسیرین، یکی از مرطوب کننده ترین نوع صابون ها هستند و لطافت خاصی به پوست می‌دهند. این نوع صابون پوست را مرطوب می کند و برای انواع پوست ها مناسب است. صابون های گلیسیرین می توانند پوست شما را مرطوب و سالم نشان دهند.

صابون‌های مایع

همانطور که از نام آن مشخص است، این صابون ها به صورت مایع در دسترس هستند.از آن‌ها برای روی بدن (شستشوی بدن) ، دست ها (شستن دست)، یا ظروف (مایع ظرفشویی) استفاده می‌شود. صابون های مایع همچنین ممکن است برای تمیز کردن کف (مواد تمیز کننده سطح) نیز استفاده شوند.

صابون مایع
صابون مایع

صابون‌های معطر

صابون‌های معطر،برخلاف عطرهای ملایم صابون‌های معمولی،رایحه‌های تند و تیز و دلنشینی دارند.آن‌ها معمولاً در چشمه‌های معدنی، یا سالن‌های رایحه درمانی استفاده می‌شوند.علاوه براین،بعضی مردم نیز علاقمند به استفاده از این صابون‌ها برای شستن بدن به صورت روزانه هستند.

روش‌ها‌ی تولید صابون

روش های مختلفی برای تولید صابون وجود دارد. هر روش با روش دیگر متفاوت است و صابون تولید شده از هر تکنیک، دارای یک سری ویژگی های منحصر به فرد است.

مطالعه بیشتر:   پنیر صنعتی مفید یا مضر؟

۱. روش ذوب و ریختن در قالب:

روش ذوب و ریختن، یک روش ساده و بدون دردسر است که می توانید از آن برای تهیه صابون‌های خانگی استفاده کنید. تمام آنچه برای تهیه صابون با روش ذوب و ریختن نیاز دارید یک صابون ساده از پیش ساخته شده است.

۲. روش پرس گرم و سرد:

در هر دو روشِ پرس گرم و سرد، از مواد اساسی برای ساخت صابون استفاده می شود. این روش صابون سازی، خالص ترین صابون ها را تولید می کند. در فرآیند صابون سازی، از آب قلیایی و آب استفاده می شود.

روش پرس گرم:

در روش فرآیند گرم، لازم نیست نسبت یون به روغن، دقیقاً مانند روش پرس سرد باشد، که این امر این روش را بسیار راحت تر و آسان تر می کند. نکته منفی این روش تهیه سریع صابون، این است که صابون های تولید شده از این روش، به اندازه روش پرس سرد، از نظر بصری زیبا و خوشایند نیستند و معمولاً به شکل گلوله ای اند. صابون های لباسشویی غالباً با روش پرس گرم تهیه می شوند.

روش پرس سرد:

روش پرس سرد، بهترین و زیباترین صابون ها را تولید می کند. روند صابون سازی کند است و از این رو، سازندگان صابون، وقت کافی برای ایجاد طرح ها و الگوهای زیبا بر روی صابون ها را دارند. بیشتر صابون های زیبایی که در بازار موجود اند، با استفاده از روش ساخت صابون پرس سرد تولید می شوند.

۳. روش فشرده سازی مجدد/روش زنجیره سازی

این روش صابون سازی، شامل بازسازی صابون هایی است که قبلاً ساخته شده است. فرآیند کلی این روش، خرد کردن صابونهای ساخته شده قبلی (یا به روش پرس گرم یا پرس سرد) و سپس ذوب کردن آنها و تبدیل مجدد آنها به صابون‌های تازه است. هر روش ساخت صابون، محاسن و معایب خاص خود را دارد. بنابراین، صابون های تولید شده از هر روش، از نظر کیفیت و زیبایی نیز متفاوت هستند.

اکنون که با انواع صابون‌های موجود در بازار آشنا شدید، بهتر می‌توانید درک کنید که چرا برخی از انواع صابون‌ها، برای شستن صورت و استفاده روی پوست مناسب اند و برخی از آن‌ها نیستند. اکنون می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که کدام نوع صابون کاری که در ذهن دارید، مناسب تر خواهد بود.

اگر شما هم در صنعت تولید صابون‌ها فعالیت دارید پس حتماً شرکت پارسیان شیمی نگین طهران می‌تواند در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی به شما و کسب و کارتان کمک کند. گفتنی است شرکت پارسیان شیمی نگین طهران با چندین سال سابقه کار موفق در زمینه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی توانسته رضایت مشتریان خود را جذب کند همچنین برای راحتی بیشتر شما عزیزان تمامی مشاوره‌های قبل از خرید مواد شیمیایی رایگان بوده و مشاوران ما شما را تا رسیدن به محصول دلخواهتان راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا