کاربرد زانتان گام در صنایع مختلف

کاربرد زانتان گام در صنایع که از آن به نام صمغ زانتان یا گزانتان یاد می‌شود، یک نوع پلی ساکارید با وزن مولکولی بسیار بالایی است که از تخمیر مواد به دست می‌آید. این ماده به صورت پودر و رنگی مایل به شیری دارد. گزانتان به صورت محلول هم به دست می‌آید اما کاربرد اصلی آن در صنایع مربوط به آن است. یکی از ویژگی‌های مهم و با ارزش این ماده کاربردی توانایی سازگاری با محیط‌های آنزیمی همراه با دمای بالا می‌باشد.

زانتان گام در صنایع مختلف مانند غذایی، شیمیایی، آرایشی، بهداشتی، کشاورزی و… کاربرد دارد که در این مقاله سعی می‌کنیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره‌ای داشته باشیم.

کاربرد زانتان گام در محصولات غذایی

صمغ زانتان می‌تواند طعم غذاها را بهتر کرده در عین حال ظاهری زیبا و جذاب به آن‌ها بدهد. این ماده عملکردی مانند CMC داشته و باعث افزایش ویسکوزیته محصولات می‌شود. زانتان گام می‌تواند مواد غذایی مختلف را در بربر دمای بالا یا PH متفاوت مقاوم‌تر کند. از طرفی این ماده جذاب از جدا شدن اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی جلوگیری کرده و باعث می‌شود مواد غذایی به صورت یکنواخت از ظرف جدا شوند.

از مهم‌ترین مواد غذایی حاوی زانتان گام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انواع نان‌های سنتی و مدرن،
  • سس‌های سالاد،
  • انواع آبمیوه‌های طبیعی و کارخانه‌ای؛
  • سوپ؛
  • بستنی؛
  • غذاهای کم چرب؛

صمغ زانتان در محصولات مراقبتی و بهداشتی

زانتان گام علاوه بر مواد غذایی در محصولات آرایشی و بهداشتی هم کاربردهای زیادی دارد. این ماده اجازه می‌دهد مواد جامد در مایع معلق شوند.

صمغ زانتان در محصولات آرایشی خیلی کم مورد استفاده قرار می‌گیرد (چیزی حدود ۲ درصد). از محصولات بهداشتی که در آن‌ها از زانتان گام استفاده می‌شود، موارد زیر مهم‌ترین هستند.

  • کرم‌های مختلف آرایشی؛
  • خمیردندان؛
  • لوسیون‌های بهداشتی بانوان،
  • شامپوها و ماسک‌های تقویت مو؛
مطالعه بیشتر:   کاربرد اسیدهای ضعیف در صنعت آبکاری

و هزاران محصول دیگر که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گزانتان در محصولات صنعتی

زانتان گام در محصولات صنعتی به عنوان یک ماده مقاوم و آدامس عمل کرده و توانایی چسبیدن به مواد مختلف را دارد. صمغ زانتان در محصولات صنعتی مانند حشره کش‌ها، علف ‌کش‌ها، رنگ‌های صنعتی و… استفاده می‌شود. صمغ زانتان حالت چسب مانند داشته و در حفاری نفت هم استفاده می‌شود.

زانتان گام در صنعت پارچه و نساجی

معمولاً در صنعت نساجی و پارچه به عنوان رنگ دهنده الیاف، قوام دهنده خمیر چاپ و انتقال رنگ به نخ استفاده می‌شوند.

زانتان گام در حفاری چاه نفت

سیال‌های حفاری معمولاً برای تمیز کردن کنده‌های حفاری و انتقال این کنده‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرند. این سیال‌های حفاری معمولاً بر پایه آب و نفت کار می‌کنند. صمغ زانتان یکی از پلیمرهای پرکاربرد در صنعت نفت و حفاری است.

فروش کاشی و سرامیک

از زانتان گام برای لعاب دادن به کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. وجود این ماده کاربردی از آسیاب کردن کاشی جلوگیری می‌کند. زانتان گام علاوه بر موارد بالا در حوزه شوینده‌ها هم کاربرد دارد. این صمغ فوق العاده در برابر اسیدها و بازهای مختلف مقاومت زیادی داشته و باعث چسبندگی شوینده و پاک کننده می‌شود.

زانتان گام در صنایع کشاورزی

گزانتان در صنعت کشاورزی به عنوان یک ماده افزودنی در غذاهای حیوانات یا در آفت کش‌ها کاربردهای زیادی دارد. اغلب از این ماده کاربردی به عنوان یک چسبنده برای دوام بهتر محصولات استفاده می‌شود. حضور زانتان گام باعث می‌شود دوام محصولات کشاورزی به طرز عجیبی افزایش پیدا کند.

کاربرد زانتان گام در صنایع

کاربرد زانتان گام در صنایع نظامی

از صمغ زانتان گام در تولید مواد منفجره نظامی استفاده می‌شود. این ماده در ترکیب با گوارگام به عنوان یک غلظت دهنده قوی عمل کرده و باعث افزایش پایداری حرارتی  مواد منفجره می‌شود.

مطالعه بیشتر:   پرسش و پاسخ

زانتان گام یکی از محصولات شیمیایی بسیار کاربردی است که در صنایع نظامی، آرایشی، کشاورزی، پزشکی و… به عنوان ماده اصلی استفاده می‌شود. شما می‌توانید این محصول کاربردی را از سایت بازرگانی پارسیان شیمی نگین طهران با ارزان‌ترین قیمت سفارش دهید. برای این کار کافیست از بخش تماس با ما در سایت سفارش خودتان را ثبت کنید تا کارشناسان پارسیان شیمی در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

مقالات مرتبط:

خمیر دندان ها

خرید آب اکسیژنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا
×

 

پشتیبانی در واتساپ!

برای استعلام قیمت و خرید در واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟