کاربرد اسیدهای ضعیف در صنعت آبکاری

امروزه کاربرد اسیدهای ضعیف در صنعت آبکاری کاربردهای بسیاری دارند که یکی از آن‌ها اسید بوریک است. فرمول مولکولی این اسید ضعیف شده به صورت H نوشته می‌شود در حالی که فرمول اصلی آن B (OH)3 است. حالا چرا از اسیدهای ضعیف در فرآیند آبکاری فلزات استفاده می شود؟ برای پاسخ به این سوال در این مقاله از پارسیان شیمی طهران همراه ما باشید.

اسیدهای ضعیف معمولاً در محلول های آبی جفت الکترون‌های خود را به اشتراک نگذاشته و به جای آزادسازی پروتون، یک OH به محلول اضافه می‌کنند. همین عامل باعث می‌شود فلزات در برابر نفوذ آب یا هر مایع دیگر از خود مقاومت نشان دهند.

مزایای اسید صنعتی

تاریخچه اسیدهای ضعیف در صنعت آبکاری فلزات

کاربرد اسیدهای ضعیف در آبکاری فلزات به سال‌ها قبل یعنی دهه ۱۸۹۰ بر می‌گردد. در این دهه از بوریک اسید به عنوان یک بافر استفاده می‌شد اما در سال ۱۹۰۰ محققان محلول سولفات نیکل آمونیوم را برای آبکاری فلز نیکل انتخاب کردند سپس سیتریک اسید، بوریک اسید و سدیم کلرید را به آن اضافه کردند. بنابراین در این سال کاربرد اسیدهای ضعیف در آبکاری فلزات برای اولین بار شناخته شد.

امروزه از اسیدهای ضعیف به عنوان یک بافر برای آبکاری انواع فلزات به خصوص آبکاری نیکل روشن استفاده می‌شود. استفاده از این اسیدها باعث می‌شود یک پوشش اضافی روی فلز ایجاد شده و از خوردگی آن جلوگیری می‌کند.

کاربرد اسیدهای ضعیف در آبکاری نیکل

برخی از اسیدهای ضعیف مانند اسید بوریک در نیکل کروم، نیکل فولاد یا سری آلومینیوم‌های ترنری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اسید ضعیف شده می‌تواند OH اضافی به محلول اضافه کرده و محصولات فلزی شما را در برابر نفوذ آب یا هر مایع دیگر حفظ کند. در ادامه کاربردهای اسیدهای ضعیف در آبکاری نیکل به شما معرفی می‌شوند.

مطالعه بیشتر:   دانستنی‌هایی آسه سولفام پتاسیم

آبکاری نیکل بدون الکترو

در این روش اسیدهای ضعیف دیگر نقش بافر را بازی نمی‌کنند بلکه به جای OH، H+ به طور مداوم تولید می‌شود. امروزه فرمول‌هایی وجود دارند که در آن‌ها از اسید بوریک استفاده می‌شود.

گالوانیزه کردن فلزات با اسیدهای ضعیف

فرمول گالوانیزه کردن سولفات‌ها یک ترکیب محلول ساده است که باعث می‌شود فرایند آبکاری بسیار خوب و عمیق انجام شود از طرفی درخشندگی فلز شما هم دوچندان می‌کند.

مضرات اسید صنعتی

کاربرد اسیدهای ضعیف در آبکاری کروم

چگالی‌های جریان بالا را می‌توان با افزودن اسیدهای ضعیف مانند بوریک به یک ماده فوق‌العاده تبدیل کرد که از آن برای افزایش سرعت آبکاری استفاده می‌شود. به طور کلی اگر در ترکیب به دست آمده از بوریک و فلوئوریک اسید استفاده کنید، کارایی جریان بیشتر شده و آبکاری با سرعت بهتری پیش می‌رود.

در این مقاله سعی کردیم کاربرد اسیدهای ضعیف در صنعت آبکاری فلزات را به شما معرفی کنیم. به نظر شما از چه اسیدهایی در فرآیند آبکاری می‌توان استفاده کرد؟ نظراتتان را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

مهم‌ترین کاربردهای لسیتین در تهیه بستنی

قیمت عمده آب اکسیژنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
×

 

پشتیبانی در واتساپ!

برای استعلام قیمت و خرید در واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟