خرید مواد اولیه صنعتی

وابستگی صنایع غذایی به مواد اولیه

مواد اولیه را می‌توان به دو گروه مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد.

  • از مواد مستقیم در محصول نهایی استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال می‌توان به چوبی که برای ساخت مبلمان استفاده می‌شود یا پارچه‌ای که برای ساخت لباس استفاده می‌شود اشاره کرد.
  • مواد غیرمستقیم در تمام مراحل تولید استفاده می‌شوند، اما مستقیماً در محصول نهایی گنجانده نمی‌شوند.

صنایع غذایی بخشی است که در آن شیمی نقش زیادی دارد. از آماده‌سازی‌های شیمیایی در تولید و فرآوری مواد غذایی مانند خشک کردن، پاستوریزاسیون، خنک‌سازی، تخمیر، تمیز کردن و شستشو استفاده می‌شود. این موارد جهت حفظ محصولات با کیفیت بالا بسیار مهم هستند.

الزامات کیفی برای غذا از همان مرحله تولید آغاز می‌شوند. مواد خام و کمکی که در تولید مواد غذایی استفاده می‌شوند، تعیین کننده محصولات نهایی با کیفیت بالا هستند. نیازهای مداوم در حال رشد برای این مواد کمکی و محصولات نهایی، کنترل بیشتر را ضروری می‌کنند.

مشکلات خاصی وجود دارد که فرآوری مواد غذایی را نسبت به سایر انواع مشاغل تولیدی متفاوت می‌کند. به‌عنوان مثال، ترکیب و عملکرد محصولات و حیوانات با توجه به تنوع، شرایط آب و هوایی و خاک و عملکرد آب و هوا، آفات و بیماری‌ها متفاوت است. بسیاری از مواد اولیه پس از برداشت یا کشتار به سرعت خراب می‌شوند مگر اینکه به سرعت پردازش شوند. برخی نیز بسیار فصلی هستند و فقط برای بخشی از سال قابل پردازش هستند. هر یک از این عوامل می‌تواند باعث ایجاد تغییرات زیادی در کیفیت و هزینه مواد اولیه شود که به‌نوبه خود برنامه‌ریزی مالی و برنامه‌ریزی تولید را دشوارتر می‌کند.

مطالعه بیشتر:   دانستنی‌هایی قرص کلر 3 اینچ

برخی از مواد شیمیایی به‌عنوان افزودنی‌های غذایی مستقیم برای بهبود طعم، عطر و ظاهر آن استفاده می‌شود. این افزودنی‌ها همچنین می‌توانند به‌عنوان مواد نگهدارنده عمل کرده و با مهار فعالیت میکروارگانیسم‌ها از فساد جلوگیری کنند. یکی دیگر از کاربردهای محصولات شیمیایی در صنایع غذایی تولید بسته‌بندی در نظر گرفته شده برای تماس با غذا است که شامل انواع مختلف فویل، ظروف، جعبه، کارد و چنگال و موارد دیگر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا
×

 

پشتیبانی در واتساپ!

برای استعلام قیمت و خرید در واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟