ساخت صابون نرم‌کننده در منزل

مراحل ساخت صابون نرم‌کننده در منزل

قبل اینکه مراحل ساخت صابون نرم‌کننده در منزل را به شما یاد بدهیم. بهتر است بدانید صابون نرم کننده چیست و چه کاربردی برای پوست ما دارد؟ بسیاری از مردم صابون‌های نیمه شفاف یا شفاف بازاری را با صابون‌های نرم کننده اشتباه می‌گیرند حال آنکه باید بدانید در تمام صابون‌ها گلیسیرین وجود دارد اما درصد آن با هم فرق می‌کند.

تفاوت صابون‌های نیمه شفاف نرم‌کننده با دیگر صابون‌ها این است که این محصولات با حلال‌های مانند شکر یا الکل ساخته می‌شوند تا صابون کریستال‌های کوچکتری داشته باشد. این کار باعث می‌شود نور به راحتی از آن‌ها عبور کند.

در مراحل ساخت صابون یک مرحله به نام لیکوئید داریم که توانایی عبور نور از خود را دارد اما با سرد شدن صابون، به تدریج از شفافیت آن کاسته شده و کدر می‌شود. برای شفاف کردن صابون می‌توانید از ترکیب ۳ حلال اتانول، شکر و گلیسیرین استفاده کنید.

کاربرد صابون گلیسیرینه

مزایای استفاده از صابون گلیسیرینه

همه ما گلیسیرین را به عنوان یک ماده مرطوب کننده می‌دانیم. به این ترتیب این ماده فوق‌العاده می‌تواند در افزایش یا کاهش رطوبت پوست بسیار مؤثر عمل کند. از طرفی صابون‌های نرم کننده تأثیر بسیار زیادی در خاصیت ارتجاعی پوست دارند.

چگونه در خانه صابون نرم کننده تولید کنیم؟

برای ساخت صابون ۲ مرحله پیش روی ماست: ۱- ساخت صابون ۲- شفاف کردن آن. البته این ۲ مرحله از یکدیگر جدا نبوده و صرفا برای درک بهتر شما از هم تفکیک می‌شوند.

موارد لازم برای انتخاب مواد اولیه

انتخاب مواد اولیه تأثیر زیادی در کیفیت محصول نهایی داشته و هرکدام برای اهداف متفاوتی استفاده می‌شوند.

انواع ساخت صابون

نکات مهم در انتخاب روغن برای ساخت صابون نرم‌کننده در منزل

اولین کار برای ساخت صابون، انتخاب روغن است. این روغن باید دارای چربی مناسب باشد. تفاوت روغن و چربی بیشتر به حالت فیزیکی آن‌ها بستگی دارد. برخی از چربی‌هایی که می‌توانیم برای ساخت صابون از آن‌ها استفاده کنیم عبارتند از:

چربی‌های سخت برای ساخت صابون نرم‌کننده در منزل؛

روغن‌های پالم یا چربی حیوانات؛

روغن نارگیل، زیتون، روغن دانه سویا و…

معمولاً در فرمول ساخت صابون‌های گلیسیرینه از مخلوط چند روغن با یکدیگر استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب قلیا

در تولید صابون از ۲ ماده قلیایی کاستیک سودا و کاستیک پتاس استفاده می‌شود. در فرمول ساخت صابون در منزل بیشتر از کاستیک سودا استفاده می‌کنیم.

آب مناسب برای تولید صابون

معمولاً در تولید صابون از آب مقطر استفاده می شود زیرا آب‌های سطحی و خانگی اغلب دارای ناخالصی‌هایی هستند که می‌توانند شفافیت صابون را تحت تأثیر قرار دهند.

الکل

معمولاً برای ساخت صابون‌های گلیسیرینه از اتانول استفاده می‌کنند. اتانولی که در این فرمول استفاده می‌شود در دسترس بوده و بر خلاف متانول اصلاٌ سمی نمی‌باشد.

گلیسیرین نوعی الکل شیرین و کاملا ویسکوز است که از واکنش بین اسیدهای چرب و ترکیب‌های قلیایی به وجود می آید. درصد گلیسیرین تولید شده در این فرایند ۱۰ تا ۱۳ می‌باشد. در تولیدات دستی و خانگی این محصول اغلب دور ریخته می‌شود اما در مقیاس‌های صنعتی اغلب آن‌ها را از هم جدا کرده و به فروش می‌رسانند.

مطالعه بیشتر:   افزودنی‌های مجاز خوراکی

در بسیاری از فرمول‌های ساخت صابون معمولاً از شکر استفاده نمی‌شود. اما از آنجایی که شکر بسیار ارزان بوده و شفافیت بیشتری در صابون ایجاد می‌کند، بهتر است از شکر در ساخت صابون‌های خانگی گلیسیرینه استفاده کرده و به هیچ عنوان خاک قند را جایگزین آن نکنید.

ساخت صابون نرم‌کننده در منزل

روزین

روزین در ساخت صابون‌های خانگی تاثیر چندانی ندارد اما هنوز هم بین صابون سازان قدیمی و حرفه‌ای از محبوبیت بالایی برخوردار است. این ماده علاوه بر اینکه بسیار خوشبو است، از شکنندگی پوست و مو هم جلوگیری می کند.

اسید استئاریک

یک اسید چرب است که از روغن‌های پالم و سایر منابع استخراج می‌شود. این اسید کاربردی هم می‌تواند به عنوان روغن پالم استفاده شود هم به عنوان چربی. افزودن میزان کمی از این اسید باعث از بین رفتن زمان هم زدن و سخت‌تر شدن صابون می‌شود.

نگهدارنده

از روزین می‌توان به جای نگهدارنده هم استفاده کرد. همچنین از این ماده کاربردی می‌توان به عنوان یک منبع مناسب ویتامین E هم استفاده نمود.

مراحل ساخت صابون نرم کننده در منزل

برای ساختن صابون‌های نرم کننده در منزل بهتر است این موارد را آماده کنید:

یک ترازوی دیجیتالی که وزن مواد را به درستی نشان دهد.

یک دماسنج مناسب برای ساخت صابون نرم‌کننده در منزل؛

استفاده از ظروف مندرج شده برای ساخت صابون نرم‌کننده در منزل؛

کاغذهای روغنی و قالب‌های مناسب؛

روش‌های ساخت صابون نرم‌کننده در منزل

در مرحله اول دستکش مخصوص به دست کرده و از عینک محافظ استفاده کنید. سعی کنید روی میز کار دستمال یا کاغذ بگذارید تا آلودگی‌های ممکن تا حد زیادی برطرف شوند. قالب خود را آماده کنید به این معنی که سعی کنید کاغذ روغنی را کف قالب خود قرار دهید. در صورتی که از قالب سیلیکونی استفاده می‌کنید، نیازی به این کار ندارید.

مرحله ۲: آب را اندازه‌گیری کرده و کنار بگذارید. بهتر است از آب مقطر در کنار آب خالص استفاده کنید. همچنین محلول را وزن کرده و کنار قرار دهید.

مرحله ۳: سعی کنید محلول LYE را به آب خود اضافه کنید. از ریختن آب روی محلول جدا خودداری کنید. محلول را با یک قاشق ضد حرارت خوب به هم بزنید. این مخلوط در ابتدا گرم شده و کدر می‌شود اما بعد مدتی شفاف و خنک می‌شود.

مرحله ۴: روغن‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا روغن‌های جامد به کلی حل شده و با یکدیگر مخلوط شوند.

مطالعه بیشتر:   آشنایی با اسید سیتریک خوراکی

مرحله ۵: در این مرحله سعی کنید مخلوط محلول را با دقت به روغن‌ها اضافه کنید سپس با مخلوط کن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به هم بزنید. این کار را ادامه دهید و هر ۲۰ ثانیه استراحت داده و دوباره مواد را با یکدیگر مخلوط کنید. تا حالت ترکیب تغییر کرده و کمی ویسکوز شوند. این کار هم چیزی حدود ۲ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

برای ساخت حلال هم ۲ روش وجود دارند که در ادامه به شما توضیح داده می‌شوند. فرایند سرد و فرایند گرم.

برای تهیه صابون گلیسیرینه در منزل حتماً باید از فرایند گرم استفاده کنید همچنین نیازی به جامد شدن صابون‌ها نیست. در این مرحله نوبت به ساختن حلال و افزودن آن‌ها به صابون‌های تولید شده می‌رسد. ترکیبات لازم را می‌توانید در مراحل بعد ادامه دهید.

مواد مورد نیاز برای ساخت حلال صابون

گلیسیرین و الکل را ابتدا وزن کرده سپس با یکدیگر مخلوط کنید و مخلوط به دست آمده را به صابون اضافه کنید. هر چقدر غلظت الکل بالاتر رود، صابون بهتری به دست می‌آورید. سعی کنید از یک مخلوط یک دست استفاده کنید.

درب ظرف را گذاشته و تا حد ممکن آن را محکم کنید تا الکل تبخیر نشود زیرا اگر الکل تبخیر شود، تأثیر خوبی روی صابون نمی تواند داشته باشد. هر چه درب ظرفتان را محکم‌تر ببندید، صابون شفاف‌تری خواهید داشت. اجازه دهید فرایند پخت به مدت ۳۰ دقیقه ادامه داشته باشد.

در این مدت سعی کنید محلول قند خود را درست کنید. برای این کار شکر و آب را ابتدا وزن کرده سپس در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا مخلوط به آرامی حل شده و شکر در آن حل شود. محلول به دست آمده را از روی حرارت بردارید.

محلول قند را به صابون اضافه کرده و آن را به آرامی با هم مخلوط کنید تا حباب و کف زیادی به وجود نیاید. در این مرحله می‌توانید به راحتی شفافیت صابون خود را بررسی کنید. اگر می‌خواهید محلول شما شفافیت بیشتری داشته باشد، به آن کمی حلال اضافه کنید.

کف صابون را گرفته و آن را در قالب بریزید. در صورتی که کف صابون شما باقی بماند، صابون مات تری خواهید داشت. در نهایت اجازه دهید صابون یک شبانه روز در قالب استراحت کند. سپس میزان سختی آن را بررسی کنید. اگر به اندازه کافی سفت شده بود، آن را خارج کرده و برش بزنید.

به همین راحتی توانستید در منزل صابون نرم کننده تولید کنید. تجربیات خود در زمینه ساخت صابون خانگی را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

عوارض زانتان گام

۹ مزیت استفاده از آب اکسیژنه در صنایع مختلف

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا
×

 

پشتیبانی در واتساپ!

برای استعلام قیمت و خرید در واتساپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟